Jak sanitovat?

Výčepní zařízení je nutno sanitovat, stejně tak, jako jakýkoliv jiný potravinářský stroj. Při neprovádění sanitace, se ve výčepním zařízení, pivním vedení, naražeči i v kohoutu tvoří nežádoucí mikroorganismy. Tyto mikroorganismy výrazně snižují kvalitu piva a výrazně ovlivňují jeho chuť. V gastro provozech se sanitace doporučuje 1 x za 7 dní. Při každodenním propláchnutí vedení vodou po ukončení čepování je tato lhůta prodloužena na 14dní. 
U domácích zařízení je rozhodnutí o sanitaci čistě na majiteli, doporučujeme však dodržovat doporučení výrobců výčepních zařízení a to zpravidla 1x za 2 měsíce. Častější frekvencí sanitací kvalitu čepovaného piva samozřejmě jedině zlepšíte. Nikdy nezapomínejte propláchnout výčepní zařízení přes sanitační adaptér vodou vždy po ukončení čepování!

Sanitaci výčepního zařízení si můžete také objednat u nás

 

 

Sanitace prostředkem TM Desana Max s bioindikátorem:

Thonhauserova metoda při sanitaci zaručuje:

- sanitaci ne delší než je nutné = úspora času
- ne větší množství chemie než je potřebné = úspora přípravku
- vysokou mikrobiologickou spolehlivost a okamžitou kontrolu účinnosti sanitace
- velkou šetrnost vůči materiálům, s kterými sanitační roztok přichází do styku (vedení, těsnění, nerez)
- ochranu pracovníků při práci s chemikáliemi
- automatizaci postupu při sanitaci (krok za krokem)

SPRÁVNÝ POSTUP SANITACE – DESATERO:

1. Sanitační kyvetu naplníme ca 35 - 55° C teplou vodou (eventuálně i studenou) a uzavřeme ji.

2. Narazíme narážecí hlavu na čisticí umělohmotnou kyvetu a vypustíme otevřením výčepního kohoutu zbytky piva a promyjeme pivní vedení vodou. Po té hlavu odrazíme a tento postup opakujeme dle počtu čištěných vedení. Tak se připravíme na vlastní sanitaci.

3. Do sanitační umělohmotné kyvety připravíme teplý nebo studený roztok TM DESANA MAXfp. To znamená, že do sanitační umělohmotné kyvety vysypeme celý obsah sáčku s koncentrátem TM DESANA MAX a doplníme ji 4,5 litry vody ca 35 - 50° C teplou (eventuálně i studenou). Získáme tak roztok fialového zabarvení

4. Narazíme narážecí hlavu na čisticí nerezovou kyvetu. Z výčepního kohoutu vypustíme vodu a upustíme cca 2dcl sanitačního roztoku, který se v důsledku reakce indikátoru na přítomnost mikroorganických nečistot zbarví zeleně. V takto naplněném výčepním zařízením a jeho vedeních necháme sanitační prostředek působit cca 10 minut. Pak to opakujeme i u dalších vedení

5. Po té každé dvě minuty upouštíme sanitační prostředek TM DESANA MAX otevíráním výčepního kohoutu tak dlouho, až se přestane indikátor zbarvovat a zůstane v původním fialovém zabarvení. Tím, že se barva sanitačního roztoku již nemění máme jistotu, že dezinfekční stránka sanitace je ukončena. Pak zkontrolujeme jestli se ještě neuvolňují zbytky vodního kamene (kontrola čirosti roztoku). Takto to opakujeme u každého vedení zvlášť.

6. Zbytek sanitačního roztoku vypustíme do sanitačního kbelíku. Odrazíme narážecí hlavu se sanitační umělohmotné kyvety. V kbelíku vyčistíme rozebrané narážecí hlavy a jejich těsnění, rozebrané výčepní kohouty.

7. Složíme rozebrané výčepní kohouty a narážecí hlavy.

8. Naplníme čisticí kontejner pitnou vodou, nebo připojíme sanitační adaptér a proplachujeme výčepní chladicí zařízení nejméně dvojnásobným objemem, jaký jsme použili pro samotnou sanitaci. Můžeme eventuelně použít i pěnové hubičky na podporu mechanickým čištěním, které nasadíme hned u narážecí hlavy.

9. Vymývání sanitačního prostředku je u konce tehdy, když použijeme dvojnásobný objem vody. Pro ujištění se, že pivní vedení je dokonale vypláchnuté, můžeme provést chuťovou zkoušku. U každého pivního vedení zvlášť.

10. Po takto skončené sanitaci narazíme pivní vedení zpátky na sudy, upustíme vodu z pivních vedení a následně trochu piva, provedeme chuťovou zkoušku a provedeme zápis do sanitační knihy. 

Čím sanitovat?

Sanitační adaptér PLOCHÝ - set

Set sanitační adaptér Plochý slouží k proplachování pivního chlazení vodou.

545,45 bez DPH
660,00 včetně DPH

Sanitační sud PLOCHÝ - kov

Sanitační sud s kovovou hlavou PLOCHÝ. Slouží k proplachování pivního vedení vodou nebo pomocí sanitačního roztoku. Možnost použít sanitační houbičky.

2 114,05 bez DPH
2 558,00 včetně DPH

Sanitační sada BAJONET

Sanitační sada BAJONET s příslušenstvím. Slouží k proplachování pivního vedení vodou nebo sanitačním roztokem. Možnost použít sanitační kuličky.

2 733,06 bez DPH
3 307,00 včetně DPH

Sanitační sada BAJONET - nerez

Sanitační sada BAJONET - nerez s příslušenstvím. Slouží k proplachování pivního vedení vodou nebo sanitačním roztokem. Objem 5l.

3 491,74 bez DPH
4 225,00 včetně DPH

Sanitační sada PLOCHÝ - nerez

Sanitační sada PLOCHÝ - nerez s příslušenstvím. Slouží k proplachování pivního vedení vodou nebo sanitačním roztokem. Objem 5l.

3 491,74 bez DPH
4 225,00 včetně DPH

Sanitační přístroj SWING 400

Sanitační přístroj SWING 400 je určen k čištění nápojových vedení tlakem vody (sanitačního roztoku). Hlavní součástí zařízení je elektromotor s čerpadlem umístěný v nerezovém plášti. Reverzace...

18 079,34 bez DPH
21 876,00 včetně DPH

Sanitační kulička 8mm

Molitanová kulička pro sanitaci pivního vedení.

7,44 bez DPH
9,00 včetně DPH

Mycí kartáč kohoutu 7 mm

Mycí kartáč kohoutu 7 mm.

28,93 bez DPH
35,00 včetně DPH

Mycí kartáč kohoutu 10 mm

Mycí kartáč kohoutu 10 mm.

28,93 bez DPH
35,00 včetně DPH

Sanitační přípravek TM DESANA MAX

Velice kvalitní sanitační přípravek TM Desana Max s bioindikátorem. Bioindikátor mění v průběhu sanitace svoji barvu. Bezchlórový sanitační přípravek - sanitace probíhá na bázi aktivního kyslíku....

119,01 bez DPH
144,00 včetně DPH

Sanitační přípravek TM DESANA CID

Kyselý dezinfekční a čistící přípravek TM Desana CID s bioindikátorem. Bioindikátor mění v průběhu sanitace svoji barvu. Přípravek je ve formě prášku.

119,01 bez DPH
144,00 včetně DPH

Zobrazit více produktů pro sanitaci